Do jakiego wieku to, że dziecko mówi po swojemu, jest w normie? Czy mowa dwulatka może być zrozumiała tylko dla osób z najbliższego otoczenia? Kiedy dziecko zacznie wypowiadać “prawdziwe” słowa? Na wszystkie te pytania odpowiadam w dzisiejszym wpisie.

Wyrażenia dźwiękonaśladowcze – co to takiego?

Gdy rodzice zgłaszają się na diagnozę logopedyczną z informacją, że dziecko mówi po swojemu, często mają na myśli to, że maluch posługuje się wieloma onomatopejami, zwanymi także wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi. Onomatopeje to na przykład: bam, ko ko, brum brum, am – czyli takie wyrażenia, które imitują dźwięki z otoczenia.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ są one łatwiejsze do wypowiedzenia.

Do kiedy dziecko może mówić po swojemu?

Wyrażenia dźwiękonaśladowcze pojawiają się w mowie dziecka już w okolicy 12 miesiąca życia i bywa, że są w niej obecne długo, nawet do 36 miesiąca. Mowa dwulatka może opierać się w większości o onomatopeje i nie będzie to nic niepokojącego – ważne, aby to, co mówi dziecko, było zrozumiałe dla osób z najbliższego otoczenia. Im maluch jest starszy, tym więcej w jego mowie będzie “prawdziwych” słów i stopniowo zaczną one przeważać nad wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi. Dzieje się to zazwyczaj pomiędzy 2. a 3. rokiem życia dziecka.

Rozwój mowy dziecka 1-3 lat

Dziecko mówi po swojemu i nikt go nie rozumie – co wtedy?

Gdy maluch posługuje się dźwiękami i ciągami sylabowymi, których nie można powiązać z żadnym reprezentantem w rzeczywistości, nie możemy powiedzieć, że pełnią one funkcję słów. Jeśli więc do 18 miesiąca życia nie pojawią się u dziecka żadne świadome słowa – w tym również onomatopeje, samogłoski i sylaby w funkcji słów – trzeba zgłosić się na diagnozę logopedyczną.

Jak nauczyć dziecko nowych słów?

Warto najpierw zrobić listę wszystkich dźwięków, które świadomie wypowiada maluch, w odniesieniu do jakiejś osoby, przedmiotu, czynności czy zjawiska. Tu przeczytasz więcej o tym, jak zapisywać słowa dziecka. Analizując te dźwięki, można zauważyć, jakie sylaby, głoski i połączenia między nimi są dla dziecka łatwe. A następnie zachęcać malucha do wypowiadania słów podobnych do nich.

Jak rozwijać mowę dziecka

Więcej sposobów na rozwój mowy dziecka

Dołącz do bezpłatnego kursu mailowego, w którym przez 5 dni będę przesyłać Ci konkretne wskazówki na temat tego, jak rozwijać mowę dziecka.

Potrzebujesz więcej rozwiązań od zaraz?

20 konkretnych wskazówek dotyczących rozwoju mowy dziecka zebrałam w kursie online rozgada się – lekcje są w formie video, audio i notatek do wydruku. Dostęp do kursu otrzymujesz od razu po zakupie i masz go na zawsze – możesz wracać do wskazówek w dowolnym momencie i ile razy chcesz.

Do pogadania!

U.