Wyzwanie rozgadanie – daj dziecku czas

Cześć!

Masz już wytypowane dźwięki, sylaby i słowa, które są adekwatne do poziomu dziecka, i które z dużym prawdopodobieństwem mogą pojawić się w jego mowie. Pamiętaj, aby często używać tych wyrażeń i obserwować, czy dziecko przyswaja przynajmniej część z nich.

Wyzwanie rozgadanie – dzień 4

Transkrypcja nagrania:

Dzień dobry, cześć w czwartym, przedostatnim dniu “Wyzwania-rozgadania”. Dziś zachęcam Cię do uważnej obserwacji dziecka i siebie. Obserwuj, czy dziecko zaczyna rozumieć te komunikaty, które zostały wytypowane w poprzednim dniu i zaprezentowane, dopisane do konkretnych przedmiotów, osób, zjawisk, czynności. Czy dziecko zaczyna je identyfikować i co dzieje się, gdy Ty, po wypowiedzeniu tych konkretnych dźwięków, pozostawiasz ciszę. Pozostawiasz przestrzeń na to, żeby piłeczka była po stronie malucha. Czy dziecko próbuje naśladować przynajmniej część z tych dźwięków? Czy wyraża chęć do komunikowania się za ich pomocą?
Nie zrażaj się, jeśli jeszcze tak się nie dzieje. Zazwyczaj maluchy potrzebują około dwóch–trzech tygodni, żeby się rozgadać, żeby rzeczywiście te dźwięki, które zostały dla nich zaplanowane, zaprogramowane, weszły do ich użycia. Nie zrażaj się i ćwicz dalej.

Do zobaczenia jutro w podsumowaniu wyzwania!

U.